The 2016 Primary Election was held on August 30th, 2016.
The 2016 General Election will be held on November 8th, 2016
Unless specified, all contests were Vote for One.
Clerk of the Circuit Court
Incumbent | Elected Countywide
Sheriff
Incumbent | Elected Countywide
Property Appraiser
Incumbent | Elected Countywide
Tax Collector
Incumbent | Elected Countywide
Supervisor of Elections
Incumbent | Elected Countywide
County Commission, District 1
Incumbent | Elected from Commission District 1
County Commission, District 3
Incumbent | Elected from Commission District 3
Candidate |
Status |
Randy Foster (DEM)
Candidate Report
P.O. Box 61024, Palm Bay, FL 32906
(321) 431-9691
foster1963@yahoo.com
|
Announced 12/19/2014
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
|
John Tobia (REP)
Candidate Report
P.O. Box 61051, Palm Bay FL 32906
(321) 345-1416
john@johntobia.com
|
Announced 11/26/2014
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
|
Andrea Young (REP)
Candidate Report
(321) 480-2770
andreabyoung3@gmail.com
|
Announced 1/6/2016
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Defeated in Primary
|
County Commission, District 5
Incumbent | Elected from Commission District 5
Candidate |
Status |
Alan Borkowski (DEM)
|
Announced 6/1/2015
Withdrawn 2/1/2016 |
Kristine Isnardi (REP)
Candidate Report
(321)288-1230
krisisnardi@gmail.com
|
Announced 7/8/2015
Qualified 6/21/2016
Will Appear in General Election
|
Terry LaPlante (REP)
Candidate Report
P.O. Box 410575, Melbourne, FL 32941
(321) 600-4045 |
Announced 3/25/2016
Withdrawn 6/23/2016
|
Rob Medina (REP)
Candidate Report
(321) 226-8651
Robmedina@cfl.rr.com
|
Announced 6/12/2015
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Defeated in Primary
|
Anthony Talbott Schultz (WRI)
Candidate Report
|
Announced 6/23/2016
Qualified 6/23/2016
Will Appear in General Election
|
Kenneth A. Sullivan (REP)
Candidate Report
ksulli0627@gmail.com |
Announced 6/10/2015
Withdrawn 6/6/2016 |
Canaveral Port Authority, District 2
Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority
Canaveral Port Authority, District 4
Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority
School Board, District 3
Incumbent | Elected from School Board District 3
School Board, District 4
Incumbent | Elected from School Board District 4
Soil and Water Conservation District, Group 1
Incumbernt | Elected Countywide
Candidate |
Status |
Henry “Boo” Minneboo |
Announced 6/21/2016
Qualified 6/21/2016
Unopposed |
Soil and Water Conservation District, Group 3
Incumbernt | Elected Countywide
Candidate |
Status |
Adam Lane Perez |
Announced 6/24/2016
Qualified 6/24/2016
Unopposed
|
Soil and Water Conservation District, Group 5
Incumbernt | Elected Countywide
Candidate |
Status |
Joseph B. “Bud” Crisafulli
(321) 453-7131 |
Announced 6/21/2016
Qualified 6/21/2016
Unopposed
|
County Court Judge, Group 1
Incumbent | Elected Countywide
County Court Judge, Group 2
Incumbent | Elected Countywide
County Court Judge, Group 4
Incumbent | Elected Countywide
County Court Judge, Group 9
Incumbent | Elected Countywide
City of Cape Canaveral City Council (2 seats available)
Incumbent | Elected from City of Cape Canaveral
Candidate |
Status |
John Bond |
Qualified
Will Appear in General Election
|
Mike Brown |
Qualified
Will Appear in General Election
|
Buzz Petsos |
Qualified
Will Appear in General Election
|
Rocky Randels |
Qualified
Will Appear in General Election
|
City of Cocoa Beach Mayor/Commissioner
Incumbent | Elected from City of Cocoa Beach
Candidate |
Status |
Adrianne Dillon
217 S. Orlando Avenue, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 693-5271
infocbmayor@gmail.com |
Announced 5/3/2016
Qualified 8/26/2016
Will Appear in General Election
|
Ben Malik
1029 S. Brevard Avenue, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 794-6668
malik4mayor@gmail.com
|
Announced 1/15/2016
Qualified 8/22/2016
Will Appear in General Election
|
City of Cocoa Beach Commissioner, Seat 2
Incumbent | Elected from City of Cocoa Beach
Candidate |
Status |
Mike Gautreaux
200 St. Lucie Lane #408, Cocoa Beach, FL 32931
votemike@earthlink.net |
Announced 3/3/2016
Withdrawn 7/13/2016 |
Eric Herrburger
20 Country Club Road, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 799-0872
voteherrburger@outlook.com |
Announced 8/23/2016
Qualified 8/24/2016
Will Appear in General Election
|
Ed Martinez
1225 Samar Road, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 205-7521
votemartinez2016@gmail.com |
Announced 3/25/2016
Qualified 8/22/2016
Will Appear in General Election
|
Mary Jane Nail
105 St. Croix Avenue, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 784-2152
votenail@cfl.rr.com
|
Announced 4/2/2015
Qualified 8/26/2016
Will Appear in General Election
|
City of Cocoa Beach Commissioner, Seat 3
Incumbent | Elected from City of Cocoa Beach
Candidate |
Status |
Mike Gautreaux
200 St. Lucie Lane #408, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 432-9007
votemike@earthlink.net |
Announced 7/13/2016
Qualified 8/22/2016
Will Appear in General Election
|
John W Hoover
2090 North Atlantic Ave. Apt. 508, Cocoa Beach, FL 32931
VikingGod43@yahoo.com |
Announced 3/25/2016
Withdrawn 6/9/2016 |
Casey Roberts
134 E. Alachua Lane Cocoa Beach, FL 32931
(386) 500-6450
votecpr@gmail.com |
Announced 3/23/2016
Qualified 8/23/2016
Will Appear in General Election
|
Karalyn Woulas
100 Deleon Drive, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 784-1369
karwoulas@yahoo.com |
Announced 12/22/2015
Qualified 8/26/2016
Will Appear in General Election
|
City of Cocoa Mayor
Incumbent | Elected from City of Cocoa
Candidate |
Status |
Henry Parrish
536 Delannoy Avenue, Cocoa, FL 32922
(321) 302-4017
Huparrish3@hotmail.com |
Announced 5/6/2016
Qualified 8/9/2016
Will Appear in General Election
|
Dontavious “Tay” Smith
807 S. Wilson Avenue, Cocoa, FL 32922
smith4cocoamayor@live.com
|
Announced 3/7/2016
Qualified 8/9/2016
Will Appear in General Election
|
City of Cocoa Council Seat District 2
Incumbent | Elected from City of Cocoa District 2
Candidate |
Status |
Brenda Warner
143 Circle Drive, Cocoa, FL 32922 |
Announced 8/23/2016
Qualified 8/23/2016
Unopposed |
City of Cocoa Council Seat District 3
Incumbent | Elected from City of Cocoa District 3
Candidate |
Status |
Don Boisvert
285 Outer Drive, Cocoa, FL 32926
(321) 433-8100
DBoisvert2@cfl.rr.com |
Announced 3/25/2016
Qualified 8/9/2016
Unopposed |
Town of Grant-Valkaria, Council Seat 2
Incumbent | Elected from Town of Grant-Valkaria
Candidate |
Status |
Lisette Kolar |
Qualified
Unopposed
|
Town of Grant-Valkaria, Council Seat 4
Incumbent | Elected from Town of Grant-Valkaria
Candidate |
Status |
Cathy DeMott |
Qualified
Unopposed
|
Town of Grant-Valkaria, Council Seat 6
Incumbent | Elected from Town of Grant-Valkaria
Candidate |
Status |
Daniel Robino |
Qualified
Unopposed
|
Town of Indialantic Town Council, Seat 2
Incumbent | Elected from Town of Indialantic
Candidate |
Status |
Mary Jo Kilcullen |
Qualified
Will Appear in General Election
|
Vinnie Taranto Jr |
Qualified
Will Appear in General Election
|
City of Indian Harbour Beach City Council, Seat 4
Incumbent | Elected from City of Indian Harbour Beach
Candidate |
Status |
Frank Guertin |
Unopposed |
City of Indian Harbour Beach City Council, Seat 5
Incumbent | Elected from City of Indian Harbour Beach
Candidate |
Status |
Scott Nickle |
Unopposed |
Town of Malabar Town Council, District 2
Incumbent | Elected from Town of Malabar
Candidate |
Status |
Laura Mahoney |
Qualified
Will Appear in General Election
|
Brian Vail |
Qualified
Will Appear in General Election
|
Town of Malabar Town Council, District 3
Incumbent | Elected from Town of Malabar
Candidate |
Status |
Donald E. Krieger
|
Qualified
Will Appear in General Election
|
Steve Rivet |
Qualified
Will Appear in General Election
|
City of Melbourne Mayor
Incumbent | Elected from City of Melbourne
Candidate |
Status |
Hazel Buggs
805 Davis Street, Melbourne, FL 32901
(321) 794-4623
hazelbuggs@gmail.com
|
Announced 1/7/2016
Qualified
Will Appear in General Election
|
Kathy Meehan
1310 E. Prospect Avenue, Melbourne, FL 32901
(321) 984-7588
kmeehan@cfl.rr.com
|
Announced 12/29/2015
Qualified
Will Appear in General Election
|
Mike Nowlin
313 Live Oak Lane, Melbourne, FL 32935
(321) 254-1886
Rnowlin2@cfl.rr.com |
Announced 12/23/2015
Qualified
Will Appear in General Election
|
City of Melbourne City Council, District 1
Incumbent | Elected from City of Melbourne
Candidate |
Status |
Richard Contreras
3022 St. Helen's Way, Melbourne, FL 32935
(321) 242-6350
vote4contreras@att.net |
Announced 6/15/2015
Withdrawn 5/9/2016 |
James Paul Slattery
4287 Montreaux Ave., Melbourne, FL 32934
(321) 288-0498
jamesslattery@bellsouth.net |
Announced 7/27/2015
Withdrawn 12/14/2015 |
Cindy Snook
3184 Regina Court, Melbourne, FL 32935
(321) 890-2944
Cindylynn.snook@gmail.com |
Announced 1/26/2016
Did Not Qualify |
Tim Thomas
2602 Englewood Drive, Melbourne, FL 32940
(321) 223-1016
thomas5878@bellsouth.net |
Announced 1/11/2016
Qualified
Unopposed |
City of Melbourne City Council, District 3
Incumbent | Elected from City of Melbourne
Candidate |
Status |
Yvonne Minus
3111 Swift Street, Melbourne, FL 32901
(321) 591-7054
minus4district3@yahoo.com
|
Announced 10/5/2015
Qualified
Will Appear in General Election
|
Dan Porsi
2009 Oak Street, Melbourne, FL 32901
(321) 508-0682
dporsi@aol.com
|
Announced 2/3/2016
Qualified
Will Appear in General Election
|
City of Melbourne City Council, District 5
Incumbent | Elected from City of Melbourne
Candidate |
Status |
Paul Alfrey
1058 Alexia Street, Melbourne, FL 32935
(321) 508-4339
alfrey345@yahoo.com
|
Announced 11/19/2014
Qualified
Will Appear in General Election
|
CJ Johnson
1104 June Drive, Melbourne, FL 32935
(321) 501-9903
CJforMelbourne@gmail.com
|
Announced 8/5/2015
Qualified
Will Appear in General Election
|
Town of Melbourne Beach Commissioner (3 seats available)
Incumbent | Elected from Town of Melbourne Beach
Candidate |
Status |
Tom Davis |
Qualified
Will Appear in General Election
|
Margot Dorfman |
Qualified
Will Appear in General Election
|
Gail Gowdy |
Qualified
Will Appear in General Election
|
Wyatt Hoover |
Qualified
Will Appear in General Election
|
Town of Melbourne Village Mayor/Commissioner
Incumbent | Elected from Town of Melbourne Village
Candidate |
Status |
Rand Carroll |
Unopposed |
Town of Melbourne Village Commissioner, Seat 2
Incumbent | Elected from Town of Melbourne Village
Candidate |
Status |
L. Scott McCoy |
Unopposed |
Town of Melbourne Village Commissioner, Seat 5
Incumbent | Elected from Town of Melbourne Village
Candidate |
Status |
David Sinton |
Unopposed |
Town of Melbourne Village Commissioner, Seat 6
Incumbent | Elected from Town of Melbourne Village
Candidate |
Status |
Stephen J. Gaul |
Unopposed |
City of Palm Bay City Council, Mayor
Incumbent | Elected from City of Palm Bay
Candidate |
Status |
William Capote
1452 Glendale Ave. NW, Palm Bay, FL 32907
(321) 220-0217
votecapote@gmail.com
|
Announced 12/4/2015
Qualified 8/26/2016
Will Appear in General Election
|
John J. Mazziotti
415 Brickell Street, SE, Palm Bay, FL 32909
(321) 626-2224
mayorpb@gmail.com |
Announced 8/26/2016
Qualified 8/26/2016
Will Appear in General Election
|
Bill Rettinger
1277 Harlingen Road SW, Palm Bay, FL 32908
(321) 914-2502
medicaidadvocates1@gmail.com
|
Announced 7/20/2016
Withdrawn 8/4/2016 |
City of Palm Bay City Council, Seat 2
Incumbent | Elected from City of Palm Bay
Candidate |
Status |
Ashley Lorraine Borkowski
717 Walmsley St. SW, Palm Bay, FL 32908
(321) 802-3175
ashley.borkowski2@gmail.com |
Announced 11/5/2015
Withdrawn 2/10/2016 |
Harry Santiago Jr.
409 Breckenridge Circle, SE, Palm Bay, FL 32909
(321) 557-3823
harrysantiagojr@gmail.com
|
Announced 5/22/2015
Qualified 8/22/2016
Will Appear in General Election
|
Daniel Antonio Wall-DeSousa
518 Hatcher Street, SE, Palm Bay, FL 32909
(321) 802-5379
dan@dan4PB.com
|
Announced 11/10/2015
Qualified 8/26/2016
Will Appear in General Election
|
City of Palm Bay City Council, Seat 3
Incumbent | Elected from City of Palm Bay
Candidate |
Status |
Jose G. Aguiar
1321 Tidewell St. SE, Palm Bay, FL 32909
(321) 890-3693
distinoeec@gmail.com |
Announced 1/26/2016
Withdrawn 8/10/2016 |
Brian Jacob Anderson
170 Hearthside Ave. NW, Palm Bay, FL 32907
(321) 557-6162
andersonforseat3@yahoo.com |
Announced 10/5/2015
Qualified 8/24/2016
Will Appear in General Election
|
Maria DeChristofano
1141 Meadowbrook Road, NE, Palm Bay, FL 32905
(321) 266-1530
maria@dechristofano.com
|
Announced 11/3/2015
Qualified 8/23/2016
Will Appear in General Election
|
Santa Isabel Wright
P.O. Box 100154, Palm Bay, FL 32910
(321) 482-7006
mrsisabelwright@aol.com |
Announced 11/5/2015
Qualified 8/25/2016
Will Appear in General Election
|
Town of Palm Shores Councilmember, Seat 2
Incumbent | Elected from Town of Palm Shores
Candidate |
Status |
Charles "Chase" Chambliss |
Qualified
Unopposed |
Town of Palm Shores Councilmember, Seat 4
Incumbent | Elected from Town of Palm Shores
Candidate |
Status |
Sharon Secord |
Qualified
Unopposed |
City of Rockledge City Council Seat 1
Incumbent | Elected from City of Rockledge
Candidate |
Status |
Joe Lee Smith |
Qualified
Unopposed |
City of Rockledge City Council Seat 2
Incumbent | Elected from City of Rockledge
Candidate |
Status |
Shaun Ferguson |
Qualified
Will Appear in General Election
|
Carol Laymance |
Qualified
Will Appear in General Election
|
City of Satellite Beach Mayor
Incumbent | Elected from City of Satellite Beach
Candidate |
Status |
Frank Catino
|
Announced 8/11/2016
Qualified 8/15/2016
Will Appear in General Election
|
Sheryl Denan
606 Barcelona Ct, Satellite Beach, FL 32937
321-693-6945
sheryldenan@sheryldenan.org
|
Announced 8/24/2016
Qualified 8/24/2016
Will Appear in General Election
|
City of Satellite Beach City Council (2 seats available)
Incumbent | Elected from City of Satellite Beach
Candidate |
Status |
Mark A. Brimer |
Announced 8/12/2016
Qualified 8/12/2016
Will Appear in General Election
|
Daniel "Danny D." D'Agostino
435 Desoto Parkway Satellite Beach, FL 32937
(321) 779-9522
dannydsbcc@gmail.com
|
Announced 8/22/2016
Qualified 8/24/2016
Will Appear in General Election
|
Melinda "Mindy" Gibson
Mindyforcitycouncil@gmail.com
|
Announced 8/22/2016
Qualified 8/23/2016
Will Appear in General Election
|
Ryan Goersch
(321) 831-9301
ryan@ryangoersch.com
|
Announced 8/24/2016
Qualified 8/24/2016
Will Appear in General Election
|
City of Titusville City Council, Seat 2
Incumbent | Elected from City of Titusville
Candidate |
Status |
Samantha Seidel Siegel
3 Indian River Avenue #803, Titusville, FL 32796
(321) 307-0291
Smnthsiedel05@gmail.com |
Announced 5/9/2016
Did Not Qualify |
Sarah Stoeckel
2700 Mangrum Place, Titusville, FL 32780
(321) 392-4111
Stoeckel.sarah@yahoo.com |
Announced 9/25/2015
Qualified 6/22/16
Will Appear in General Election
|
Shawn Williams
2467 South Washington Avenue #308B, Titusville, FL 32780
(321) 289-7333
electshawn2016@cfl.rr.com
|
Announced 5/6/2015
Qualified 6/10/2016
Will Appear in General Election
|
City of Titusville City Council, Seat 3
Incumbent | Elected from City of Titusville
Candidate |
Status |
Aldon Bookhardt
1116 South Street, Titusville, FL 32780
(321) 360-9377
Aldon@bookhardt.net |
Announced 6/20/2016
Qualified 6/20/2016
Defeated in Primary |
Dan Diesel
940 Palermo Road, Titusville, FL 32780
(321) 615-1019
poppop56@outlook.com |
Announced 4/19/2016
Qualified 6/14/2016
Elected in Primary |
Don Human
1965 Tranquility Lane, Titusville, FL 32796
(321) 360-8262
Ti-con@cfl.rr.com |
Announced 6/22/2016
Qualified 6/22/2016
Defeated in Primary |
Ralph “Joe” Urich
(321) 917-9419
Joeu2003@gmail.com |
Announced 6/20/2016
Qualified 6/24/2016
Defeated in Primary |
City of Titusville Mayor, Seat 4
Incumbent | Elected from City of Titusville
Candidate |
Status |
Walt Johnson
67 E. Broad Street, Titusville, FL 32796
(321) 268-1917
johnsonwaltj@yahoo.com
|
Announced 2/1/2016
Qualified 6/14/2016
Will Appear in General Election
|
Robert Jordan
1605 White Drive, Suite P, Titusville, FL 32780
(321) 698-7710
robert@jordanformayor.com
|
Announced 2/13/2015
Qualified 6/13/2016
Will Appear in General Election
|
Patrick D. Pearce
5616 Andrea St. Titusville, FL 32780
(321) 268-9769
Patrick@voteforpatrick.com
|
Announced 6/3/2016
Qualified 6/20/2016
Defeated in Primary |
City of Titusville City Council, Seat 5
Incumbent | Elected from City of Titusville
Candidate |
Status |
Stan Johnston
860 Poinsettia Avenue, Titusville, FL 32796
(321) 267-7343
guindolaj1@aol.com
|
Announced 6/22/2016
Qualified 6/23/2016
Withdrawn 11/1/2016
|
Jo Lynn Nelson
5 Indian River Avenue, Titusville, FL 32796
(321) 412-5427
Jnelson5386@cfl.rr.com
|
Announced 4/25/2016
Qualified 6/10/2016
Unopposed
|
Al Shastri
2175 B Cheney Highway, Titusville, FL 32780
(321) 543-2391
alkeshshastri@yahoo.com
|
Announced 5/4/2016
Qualified 6/21/2016
Defeated in Primary |
City of West Melbourne Mayor
Incumbent | Elected from City of West Melbourne
Candidate |
Status |
Hal J. Rose
2403 Woodfield Circle, West Melbourne, FL 32904
(321) 768-7518
haljrose@bellsouth.net |
Announced 3/11/2015
Qualified 8/11/2016
Unopposed |
Richard J. Venerable
255 Bry-Lynn Drive, West Melbourne, FL 32904
(321) 213-3558
Rikv08@aol.com |
Announced 3/2/2015
Did Not Qualify |
City of West Melbourne City Council (3 seats available)
Incumbent | Elected from City of West Melbourne
Candidate |
Status |
Pat Bentley
542 Lake Ashley, West Melbourne, FL 32904
(321) 724-4255
patbentley@cfl.rr.com
|
Announced 4/2/2015
Qualified 8/12/2016
Will Appear in General Election
|
Stephany Eley
2446 Crystal Oaks Lane, West Melbourne, FL 32904
(321) 724-0168
stephanyeley@gmail.com
|
Announced 8/17/2016
Qualified 8/24/2016
Will Appear in General Election
|
Adam Gaffney
2465 Tuscarora Ct., West Melbourne, FL 32904
(321) 537-5485
adam.gaffney@yahoo.com |
Announced 10/7/2015
Qualified 8/16/2016
Will Appear in General Election
|
Robert Luber
1943 Woodfield Circle, West Melbourne, FL 32904
(321) 258-5459
RobertHLuber@gmail.com
|
Announced 3/6/2015
Qualified 8/12/2016
Will Appear in General Election
|
Barbara A. Smith
848 Potomac Drive, West Melbourne, FL 32904
(321) 728-8510
det765@aol.com
|
Announced 2/3/2016
Qualified 8/12/2016
Will Appear in General Election
|
Barefoot Bay Trustee (3 seats available)
Incumbent | Elected from Barefoot Bay
Candidate |
Status |
Frank Cavaliere
Candidate Report |
Announced 6/20/2016
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
|
Joseph B. Klosky
Candidate Report
|
Announced 6/23/2016
Qualified 6/23/2016
Will Appear in General Election
|
Brian K. Lavier
Candidate Report
|
Announced 6/23/2016
Qualified 6/23/2016
Will Appear in General Election
|
Harold Wortman
Candidate Report
(321) 327-9116
hlwortman915@aol.com |
Announced 4/13/2016
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
|
Heritage Isle Community Development District, Seat 5
Incumbent | Elected from Heritage Isle Community Development District
Candidate |
Status |
Kenneth Bonin |
Announced 6/20/2016
Qualified 6/20/2016
Unopposed
|
Holiday Park Trustee, Group 2
Incumbent | Elected from Holiday Park
Candidate |
Status |
Rebecca A. Earnest |
Announced 6/20/2016
Qualified 6/20/2016
Unopposed
|
Holiday Park Trustee, Group 6
Incumbent | Elected from Holiday Park
Candidate |
Status |
Cathleen Brennen |
Announced 6/23/2016
Qualified 6/23/2016
Unopposed
|
Holiday Park Trustee, Group 8
Incumbent | Elected from Holiday Park
Candidate |
Status |
Keith Rittscher |
Announced 6/24/2016
Qualified 6/24/2016
Unopposed
|
Montecito Community Development District, Seat 1
Incumbent | Elected from Montecito Community Development District
Candidate |
Status |
Ed Henson |
Announced 5/11/2016
Qualified 6/20/2016
Unopposed
|
Dennis Patrick Kill |
Announced 5/18/2016
Qualified 6/20/2016
Withdrawn 9/15/2016
|
Montecito Community Development District, Seat 2
Incumbent | Elected from Montecito Community Development District
Candidate |
Status |
Cathi Baglin |
Announced 5/4/2016
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
|
Marla Coradi
(724) 679-7599 |
Announced 5/20/2016
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
|
Montecito Community Development District, Seat 3
Incumbent | Elected from Montecito Community Development District
Candidate |
Status |
James Edward Bourdeau |
Announced 5/9/2016
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Unopposed
|
North Merritt Island Dependent Special District, Group 2
Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District
Candidate |
Status |
Christopher A. Cook |
Announced 6/24/2016
Qualified 6/24/2016
Unopposed |
North Merritt Island Dependent Special District, Group 6
Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District
Candidate |
Status |
Gina Lindhorst |
Announced 6/24/2016
Qualified 6/24/2016
Unopposed |
Viera East Community Development District, Seat 3
Incumbent | Elected from Viera East Community Development District
Candidate |
Status |
Vin Amarante
Candidate Report |
Announced 5/31/2016
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
|
Jo Walsh
|
Announced 6/22/2016
Qualified 6/22/2016
Will Appear in General Election
|
Viera East Community Development District, Seat 4
Incumbent | Elected from Viera East Community Development District
Candidate |
Status |
William Oakley |
Announced 6/15/2016
Qualified 6/20/2016
Unopposed
|
Viera East Community Development District, Seat 5
Incumbent | Elected from Viera East Community Development District
Candidate |
Status |
Melinda M. Thomsen
Candidate Report |
Announced 6/13/2016
Qualified 6/20/2016
Unopposed
|
Viera Stewardship District, Seat 2
Incumbent | Elected from Viera Stewardship District
Candidate |
Status |
Christopher S. Wright |
Announced 6/16/2016
Qualified 6/20/2016
Unopposed
|
Viera Stewardship District, Seat 4
Incumbent | Elected from Viera Stewardship District
Candidate |
Status |
Tiffani A. Bissett |
Announced 6/22/2016
Qualified 6/22/2016
Unopposed
|
Republican State Committeewoman
Democratic Precinct Committeewoman, Precinct 121
Candidate |
Status |
Theresa Ellen Moore |
Qualified
Elected in Primary |
Bryn Taylor |
Qualified
Defeated in Primary |
Democratic Precinct Committeeman, Precinct 222
Candidate |
Status |
John W Duncan |
Qualified
Withdrawn 7/1/2016 |
Boris Pelakh |
Qualified
Unopposed
|
Democratic Precinct Committeewoman, Precinct 222
Candidate |
Status |
Elizabeth A Duncan |
Qualified
Withdrawn 7/1/2016
|
Susan Pelakh |
Qualified
Unopposed |
Democratic Precinct Committeeman, Precinct 302
Candidate |
Status |
John D Frazier |
Qualified
Elected in Primary |
Richard B Spix III |
Qualified
Defeated in Primary |
Democratic Precinct Committeeman, Precinct 311
Candidate |
Status |
Michael S Petek |
Qualified
Defeated in Primary |
Douglas Siemers |
Qualified
Elected in Primary |
Democratic Precinct Committeewoman, Precinct 400 (2 seats available)
Candidate |
Status |
Amber Lynne Cansino |
Qualified
Defeated in Primary |
Catherine Martinez |
Qualified
Elected in Primary |
Christine Suleski |
Qualified
Defeated in Primary |
Melanie Torres |
Qualified
Elected in Primary |
Republican Precinct Committeeman, Precinct 429 (3 seats available)
Candidate |
Status |
Stuart Gorin |
Qualified
Elected in Primary |
John P La Salle |
Qualified
Defeated in Primary |
Roger Teurfs |
Qualified
Defeated in Primary |
Allan J. Trucano |
Qualified
Elected in Primary |
Ronald Ziegler |
Qualified
Elected in Primary |
Democratic Precinct Committeewoman, Precinct 529
Candidate |
Status |
Lara Coffey |
Qualified
Elected in Primary
|
Margaret M Koelling |
Qualified
Defeated in Primary |