Unless specified, all contests are Vote for One.
FEDERAL
United States Senator | United States Representative, District 15 | United States Representative, District 24
STATE
Governor/Lieutenant Governor | Attorney General | Chief Financial Officer | Commissioner of Agriculture
LEGISLATIVE
State Senator, District 24 | State Senator, District 26
State Representative, District 29 | State Representative, District 30 | State Representative, District 31 | State Representative, District 32 | State Representative, District 80
COUNTY
Clerk of the Circuit Court
County Commissioner, District 2 | County Commissioner, District 4
Canaveral Port Authority, District 1 | Canaveral Port Authority, District 3 | Canaveral Port Authority, District 4 | Canaveral Port Authority, District 5
NONPARTISAN
Supreme Court Retention
Fifth District Court of Appeal Retention
Circuit Court Judge, Group 3 | Circuit Court Judge, Group 6 | Circuit Court Judge, Group 9 | Circuit Court Judge, Group 16 | Circuit Court Judge, Group 22 | Circuit Court Judge, Group 24
County Court Judge, Group 1 | County Court Judge, Group 2 | County Court Judge, Group 4
School Board, District 1 | School Board, District 2 | School Board, District 5
Sebastian Inlet District, District 4 | Sebastian Inlet District, District 5
Soil and Water Conservation District, Group 1 | Soil and Water Conservation District, Group 2 | Soil and Water Conservation District, Group 4
SPECIAL DISTRICTS
Barefoot Bay Recreation District (3 seats)
Baytree Community Development District, Group 3 | Baytree Community Development District, Group 4 | Baytree Community Development District, Group 5
Heritage Isle Community Development District, Group 1 | Heritage Isle Community Development District, Group 2
Holiday Park Recreation District, Group 2 | Holiday Park Recreation District, Group 4 | Holiday Park Recreation District, Group 6 | Holiday Park Recreation District, Group 8
North Merritt Island Dependent Special District, Group 1 | North Merritt Island Dependent Special District, Group 3 | North Merritt Island Dependent Special District, Group 5 | North Merritt Island Dependent Special District, Group 7
Viera East Community Development District, Group 1 | Viera East Community Development District, Group 2
CITIES AND TOWNS
Cape Canaveral Council
Cocoa Council District 1 | Cocoa Council District 4
Cocoa Beach Commission Seat 4 | Cocoa Beach Commission Seat 5
Grant-Valkaria Town Council
Indialantic Mayor | Indialantic Council Seat 1 | Indialantic Council Seat 2 | Indialantic Council Seat 4
Indian Harbour Beach Council Seat 4 | Indian Harbour Beach Council Seat 5
Malabar Council District 1 | Malabar Council District 2 | Malabar Council District 3
Melbourne Council District 6
Melbourne Beach Commissioner at Large
Mebourne Village Commission
Palm Bay Council Seat 4 | Palm Bay Council Seat 5
Palm Shores Council Seat 2 | Palm Shores Council Seat 4
Rockledge Council Seat 1 | Rockledge Council Seat 2
Titusville Council Seat 1 | Titusville Council Seat 3 | Titusville Council Seat 5
West Melbourne Mayor | West Melbourne City Council
UNITED STATES SENATOR
Elected Statewide
REPUBLICAN
William Escoffery III
Status: Defeated in August 24 Primary Election
265 Country Club Road, Shalimar, FL 32579
850-225-7228
William Billy Kogut
Status: Defeated in August 24 Primary Election
12 Winchester Road, Ormond Beach, FL 32174
Marco Rubio
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
4027 South LeJeune Road, Coral Gables, FL 33146
DEMOCRATIC
Glenn A. Burkett
Status: Defeated in August 24 Primary Election
5431 North Airport-Pulling Road, Naples, FL 34109
239-596-3611
Maurice A. Ferre
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 558807, Miami, FL 33255
305-910-0207
Jeff Greene
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 6757, West Palm Beach, FL 33405
561-376-2816
Kendrick B. Meek
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
111 NW 183rd Street, Suite 325, Miami, FL 33169
305-655-3213
NO PARTY
Lewis Jerome Armstrong
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
7536 Jane Lane North, Jacksonville, FL 32210
904-771-0809
Sue Askeland
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1396 SW Palm City Road, Stuart, FL 34994
772-287-9178
Bobbie Bean
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
500 Ruffian's Way, Sebring, FL 33875
863-385-2229
Charlie Crist
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1694, Tallahassee, FL 32302
Bruce Ray Riggs
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2620 North Donovan Avenue, Crystal River, FL 34428
352-364-1928
Rick Tyler
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
4 North Navy Boulevard, Pensacola, FL 32507
850-417-4888
CONSTITUTION
Bernie DeCastro
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 3336, Ocala, FL 34478
352-867-8877
LIBERTARIAN
Alexander Andrew Snitker
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 5411, Spring Hill, FL 34611
727-424-9530
WRITE-IN
Piotr Blass
Status: Qualified for November 2 General Election
113 West Tara Lakes, Boynton Beach, FL 33436
561-523-1701
George Drake
Status: Qualified for November 2 General Election
2745 Fieldstone Court, Orlando, FL 32839
407-859-7191
Howard Knepper
Status: Qualified for November 2 General Election
Post Office Box 601013, North Miami Beach, FL 33160
305-948-3525
Carol Ann Joyce LaRosa
Status: Qualified for November 2 General Election
181 Hosmer Avenue, Englewood, FL 34223
941-473-3056
Richard Lock
Status: Qualified for November 2 General Election
1016 Patriot Place, Dunedin, FL 34698
727-736-8233
Robert Monroe
Status: Qualified for November 2 General Election
2235 Turnberry Drive, Oviedo, FL 32765
407-492-8189
Belinda Gail Quarterman-Noah
Status: Qualified for November 2 General Election
Post Office Box 46535, Tampa, FL 33646
813-388-6755
UNITED STATES REPRESENTATIVE, DISTRICT 15
Elected from Congressional District 15
REPUBLICAN
Bill Posey
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1824 South Fiske Boulevard, Rockledge, FL 32955
DEMOCRATIC
Shannon Roberts
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 155, Cape Canaveral, FL 32920
UNITED STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 24
Elected from Congressional District 24
REPUBLICAN
Sandra "Sandy" Adams
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1566, Orlando, FL 32802
Karen Diebel
Status: Defeated in August 24 Primary Election
127 West Fairbanks Avenue #482, Winter Park, FL 32789
772-224-1166
Tom Garcia
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 5037, Titusville, FL 32783
Deon Long
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 3119, Winter Park, FL 32790
Craig S. Miller
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2640A Mitcham Drive, Tallahassee, FL 32308
DEMOCRATIC
Suzanne Kosmas
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1547, New Smyrna Beach, FL 32170
386-428-3900
Paul P. Partyka
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1025 Nancy Circle, Winter Springs, FL 32708
WRITE-IN
Nicholas Ruiz III
Status: Qualified for November 2 General Election
Post Office Box 1372, New Smyrna Beach, FL 32170
386-451-3800
GOVERNOR/LIEUTENANT GOVERNOR
Elected Statewide
REPUBLICAN
Mike McCalister
Status: Defeated in August 24 Primary Election
3201 Foxden Lane, Plant City, FL 33565
727-641-4873
Bill McCollum
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 915006, Longwood, FL 32791
Rick Scott
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
1400 Gulf Shore Boulevard North, Suite 148, Naples, FL 34102
DEMOCRATIC
Brian P. Moore
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 5742, Spring Hill, FL 34611
352-686-9936
Alex Sink
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 75590, Tampa, FL 33675
NO PARTY
Michael E. Arth
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
302 South Hayden Avenue, Deland, FL 32724
386-738-2230
Daniel Imperato
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
222 Lakeview Avenue #296, West Palm Beach, FL 33401
561-805-9494
Farid Khavari
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 570502, Miami, FL 33257
786-286-6697
C. C. Reed
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
145 NE 78th Street #606, Miami, FL 33138
786-715-9338
INDEPENDENCE
Peter L. Allen
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 2206, Riverview, FL 33568
813-671-3122
WRITE-IN
Josue Larose
Status: Qualified for November 2 General Election
Post Office Box 9961, Fort Lauderdale, FL 33310
954-839-7197
ATTORNEY GENERAL
Elected Statewide
REPUBLICAN
Holly Benson
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2640A Mitcham Drive, Tallahassee, FL 32308
Pam Bondi
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
610 South Boulevard, Tampa, FL 33606
Jeff Kottkamp
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 10787, Tallahassee, FL 32302
DEMOCRATIC
Dave Aronberg
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 5400872, Greenacres, FL 33454
Dan Gelber
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
801 Arthur Godfrey Road, Suite #400, Miami Beach, FL 33140
305-538-8373
NO PARTY
Jim Lewis
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2215 Manatee Drive, Fort Lauderdale, FL 33316
954-907-2788
CHIEF FINANCIAL OFFICER
Elected Statewide
REPUBLICAN
Jeff Atwater
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 14366, North Palm Beach, FL 33408
DEMOCRATIC
Loranne Ausley
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 10083, Tallahassee, FL 32302
NO PARTY
Ken Mazzie
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 354608, Palm Coast, FL 32135
386-206-1870
Tom Stearns
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 637, Dade City, FL 33526
727-271-3737
COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Elected Statewide
REPUBLICAN
Adam H. Putnam
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 547, Bartow, FL 33831
DEMOCRATIC
Scott Maddox
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1507, Tallahassee, FL 32302
850-222-6020
NO PARTY
Thad Hamilton
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
9352 NW 46th Court, Sunrise, FL 33351
954-547-9115
TEA
Ira Chester
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
3305 Claiborne Court, Tallahassee, FL 32312
STATE SENATOR, DISTRICT 24
Elected from Senatorial District 24
REPUBLICAN
Thad Altman
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
2106 Lionel Drive, Melbourne, FL 32940
Bart Carmichael
Status: Defeated in August 24 Primary Election
342 Carmel Drive, Melbourne, FL 32940
321-536-4924
NO PARTY
Steven Edmonds
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1022 Vannessa Drive, Oviedo, FL 32765
407-701-9045
STATE SENATOR, DISTRICT 26
Elected from Senatorial District 26
REPUBLICAN
Mike Haridopolos
Status: Elected Without Opposition
Post Office Box 33326, Indialantic, FL 32903
321-752-3131
STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 29
Elected from House District 29
REPUBLICAN
Robert "Rob" Dale
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1720 Curlew Court, Rockledge, FL 32955
321-254-6404
Tom Goodson
Status: Elected in August 24 Primary Election
630 Cidco Road, Cocoa, FL 32926
321-631-5523
Erin K. Grall
Status: Defeated in August 24 Primary Election
220 56th Drive SW, Vero Beach, FL 32968
J. Roger Shealy
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1724 Smith Drive, Titusville, FL 32780
STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 30
Elected from House District 30
REPUBLICAN
Ritch Workman
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
6450 Anderson Way, Melbourne, FL 32940
321-292-1880
DEMOCRATIC
Amy C. Tidd
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1357 Heritage Acres Boulevard, Rockledge, FL 32955
321-631-3916
STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 31
Elected from House District 31
REPUBLICAN
Lori Halbert
Status: Defeated in August 24 Primary Election
343 Orlando Boulevard, Indialantic, FL 32903
321-508-6936
John Tobia
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 372920, Satellite Beach, FL 32937
321-591-4990
DEMOCRATIC
Jane Havet
Status: Defeated in August 24 Primary Election
646 Hunan Street NE, Palm Bay, FL 32907
321-557-6836
Jodi James
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
2613 Larry Court, Melbourne, FL 32935
321-253-3673
Joe Pishgar
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1500 Whitman Drive, West Melbourne, FL 32904
321-727-2929
STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 32
Elected from House District 32
REPUBLICAN
Steve Crisafulli
Status: Elected Without Opposition
5525 North Courtenay Parkway, Merritt Island, FL 32953
321-453-7131
STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 80
Elected from House District 80
REPUBLICAN
Art Argenio
Status: Defeated in August 24 Primary Election
4215 North Highway A1A, Fort Pierce, FL 34949
772-464-0966
Debbie Mayfield
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
1820 Ocean Way, Vero Beach, FL 32963
Bradley Ward
Status: Defeated in August 24 Primary Election
6230 59th Court, Vero Beach, FL 32967
772-453-9898
WRITE-IN
Derek Muller
Status: Qualified for November 2 General Election
865 34th Avenue, Vero Beach, FL 32960
CLERK OF THE CIRCUIT COURT
Elected Countywide
REPUBLICAN
Joanne Corby
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2462 Chapparal Drive, Melbourne, FL 32934
321-259-4210
Clarissa E. Harrell
Status: Defeated in August 24 Primary Election
8195 North Wickham Road, Suite 200, Melbourne, FL 32940
321-794-1851
Mitch Needelman
Status: Elected in August 24 Primary Election
2317 South Bignonia Street, Melbourne, FL 32901
321-768-7752
COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 2
Elected from County Commission District 2
REPUBLICAN
Chuck Nelson
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 540156, Merritt Island, FL 32954
321-543-7085
Clyde Thodey
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 540993, Merritt Island, FL 32954-0933
LIBERTARIAN
Ilene Davis
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
315 Brevard Avenue, Cocoa, FL 32922
TEA
Ron Taylor
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2111 Winston Drive, Cocoa, FL 32926
WRITE-IN
Court Roberts
Status: Qualified for November 2 General Election
21 West Point Drive, Cocoa Beach, FL 32931
COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 4
Elected from County Commission District 4
REPUBLICAN
Mary Bolin
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
380 Sherwood Avenue, Satellite Beach, FL 32937
Matt Nye
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 121383, West Melbourne, FL 32912
321-626-9791
WRITE-IN
Brieanne Daigle
Status: Qualified for November 2 General Election
2291 Windham Drive, Melbourne, FL 32935
321-508-6887
CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 1
Elected from the Canaveral Port Authority
REPUBLICAN
Jerry W. Allender
Status: Elected in August 24 Primary Election
719 Garden Street, Titusville, FL 32796
321-269-1511
Frank Buckoski
Status: Defeated in August 24 Primary Election
3439 West Main Street, Mims, FL 32754
321-267-9305
Ken Ward
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2995 Fawn Lake Boulevard, Mims, FL 32754
321-863-6189
CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 3
Elected from the Canaveral Port Authority
REPUBLICAN
Mark Cook
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1097 Coronado Drive, Rockledge, FL 32955
321-427-6812
David R. Golding
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2011 Michigan Avenue, Cocoa, FL 32926
321-258-6867
Frank E. Sullivan
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 10, Cocoa, FL 32923
321-632-0550
DEMOCRATIC
Robert "Bob" Jenkins
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1020 Kingfisher Way, Rockledge, FL 32955
321-636-2668
CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 4
Elected from the Canaveral Port Authority
REPUBLICAN
Bruce Deardoff
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
28 Bogart Place, Merritt Island, FL 32953
321-452-6751
William L. Golding
Status: Defeated in August 24 Primary Election
5625 Judson Road, Merritt Island, FL 32953
321-427-1457
Rod Hagen
Status: Defeated in August 24 Primary Election
801 Del Rio Way, Suite 303, Merritt Island, FL 32953-3539
321-223-7865
Kenneth P. Karpinski
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1470 Dorsal Street, Merritt Island, FL 32952
321-452-5535
Randy O'Brien
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2070 Leeward Lane, Merritt Island, FL 32953
321-452-4878
William "Bill" Parker
Status: Defeated in August 24 Primary Election
450 Carrioca Court, Merritt Island, FL 32953
321-452-5116
INDEPENDENT
Fred Garbotz
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
3875 Savannahs Trail, Merritt Island, FL 32953
CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 5
Elected from the Canaveral Port Authority
REPUBLICAN
Vittoria Anne Barkley
Status: Defeated in August 24 Primary Election
7958 Evelyn Court, Cape Canaveral, FL 32920
Malcolm (Mac) McLouth
Status: Defeated in August 24 Primary Election
5300 Ocean Beach Boulevard #406, Cocoa Beach, FL 32931
321-783-2994
Tom Weinberg
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
404 South Banana River Boulevard, Cocoa Beach, FL 32931
321-258-8002
DEMOCRATIC
Peter "Pete" Nichols
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1912, Cape Canaveral, FL 32920
321-501-0092
SUPREME COURT RETENTION
Nonpartisan | Elected Statewide
(Note: the candidates below are each running for retention; they are not opposing one another)
Charles T. Canady
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
222 Morningside Drive, Lakeland, FL 33803
Jorge Labarga
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
332 South Franklin Boulevard, Tallahassee, FL 32301
850-413-8371
James E. C. Perry
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
500 South Duval Street, Tallahassee, FL 32399
850-921-1096
Ricky L. Polston
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
500 South Duval Street, Tallahassee, FL 32399
850-488-2361
FIFTH DISTRICT COURT OF APPEAL RETENTION
Nonpartisan | Elected from Fifth Appelate District
(Note: the candidates below are each running for retention; they are not opposing one another)
Jay Cohen
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Jacqueline R. Griffin
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Bruce W. Jacobus
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
David A. Monaco
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Vincent G. Torpy Jr.
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 3
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit
Carsandra D. Buie
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 2920, Sanford, FL 32772
321-363-3039
Oscar Hotusing
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
778 Wyeth Street, West Melbourne, FL 32904
321-544-0437
Jessica Recksiedler
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
Post Office Box 471366, Lake Monroe, FL 32747
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 6
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit
David Dugan
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 9
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit
George W. Maxwell
Status: Elected Without Opposition
Post Office Box 717, Melbourne, FL 32901
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 16
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit
Jeff Dowdy
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1182 Oak Creek Court, Winter Springs, FL 32708
407-696-2859
Michael J. Rudisill
Status: Elected in August 24 Primary Election
4910 Cains Wren Trail, Sanford, FL 32771
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 22
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit
Morgan Laur Reinman
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 24
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit
Linda Schoonover
Status: Elected in August 24 Primary Election
1301 South International Parkway, Suite 1041, Lake Mary, FL 32746
407-771-2000
Clayton Daniel Simmons
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 84, Cocoa, FL 32923
407-314-6085
COUNTY COURT JUDGE, GROUP 1
Nonpartisan | Elected Countywide
David Edward Silverman
Status: Elected Without Opposition
1270 North Wickham Road, Suite 16, Box 613, Melbourne, FL 32935
321-302-4577
COUNTY COURT JUDGE, GROUP 2
Nonpartisan | Elected Countywide
A. B. Majeed
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
COUNTY COURT JUDGE, GROUP 4
Nonpartisan | Elected Countywide
Rhonda Babb
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
SCHOOL BOARD, DISTRICT 1
Nonpartisan | Elected from School Board District 1
Robert Jordan
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
1750 Lakeside Drive, Titusville, FL 32780
321-267-8990
Michael L. Krupp
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
6741 Windover Way, Titusville, FL 32780
321-269-5805
Martin McClellan
Status: Defeated in August 24 Primary Election
3595 Grantline Road, Mims, FL 32754
321-759-5955
SCHOOL BOARD, DISTRICT 2
Nonpartisan | Elected from School Board District 2
Barbara Murray
Status: Elected Without Opposition
6113 North Tropical Trail, Merritt Island, FL 32953
321-452-1623
SCHOOL BOARD, DISTRICT 5
Nonpartisan | Elected from School Board District 5
Dean Paterakis
Status: Defeated in August 24 Primary Election
105 Lagoon Avenue, Melbourne, FL 32901
321-220-7068
Andy Ziegler
Status: Elected in August 24 Primary Election
4045 Powell Road, West Melbourne, FL 32904
321-676-4568
SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 4
Nonpartisan | Elected from the Sebastian Inlet District
Anthony Infantini
Status: Defeated in August 24 Primary Election
8894 Highway A1A, Melbourne Beach, FL 32951
321-951-3601
Donnie "DJ" Jenkins
Status: Defeated in August 24 Primary Election
7936 98th Court, Sebastian, FL 32967
321-271-6213
Jay Mills
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
668 Rolling Hill Drive, Sebastian, FL 32958
Ann Perry
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
Post Office Box 780778, Sebastian, FL 32978
772-589-9773
SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 5
Nonpartisan | Elected from the Sebastian Inlet District
Jim Culberson
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available
Pete Murphy
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 411417, Melbourne, FL 32941
Joseph "Joe" Pearce
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
3279 Galleon Avenue NE, Palm Bay, FL 32905
321-369-9656
SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT, GROUP 1
Nonpartisan | Elected Countywide
Daniel A. DeSousa
Status: Elected Without Opposition
1171 Rock Springs Drive, Melbourne, FL 32935
321-537-5272
SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT, GROUP 2
Nonpartisan | Elected Countywide
Allen Cowart
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
3900 Fenner Road, Cocoa, FL 32926
321-863-4748
Tammy Michonski
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
4860 Ancona Road, Cocoa, FL 32927
SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT, GROUP 4
Nonpartisan | Elected Countywide
Sybrina Anderson
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
524 Bernardo Avenue NE, Palm Bay, FL 32907
Gabriel E. Johnson
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
439 Wilson Avenue, Satellite Beach, FL 32937
321-613-8299
Matt Susin
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
440 Paige Court, Melbourne, FL 32940
321-917-4780
BAREFOOT BAY RECREATION DISTRICT (3 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the Barefoot Bay Recreation District
Bob Carillion
Status: Withdrew 10/18/10
1467 Barefoot Circle, Barefoot Bay, FL 32976
772-713-1736
Joseph B. Klosky
Status: Elected Without Opposition
960 Barefoot Blvd, Barefoot Bay, FL 32976
772-663-2243
John M. McAfee
Status: Elected Without Opposition
712 Amaryllis Drive, Barefoot Bay, FL 32976
Charles W. Mershon
Status: Elected Without Opposition
1200 Waterway Drive, Barefoot Bay, FL 32976
772-664-2122
BAYTREE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 3
Nonpartisan | Elected from the Baytree Community Development District
Ed Rizzotti
Status: Elected Without Opposition
415 Baytree Drive, Melbourne, FL 32940
321-258-8040
BAYTREE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 4
Nonpartisan | Elected from the Baytree Community Development District
Maria G. Hernandez
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
317 Sandhurst Drive, Melbourne, FL 32940
321-751-0014
Lou Smail
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1013 Balmoral Way, Melbourne, FL 32940
321-751-2329
BAYTREE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 5
Nonpartisan | Elected from the Baytree Community Development District
John W. Finafrock
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
510 Royston Lane, Melbourne, FL 32940
321-751-0241
Debi K. Malinak
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1123 Balmoral Way, Melbourne, FL 32940
321-757-3912
HERITAGE ISLE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 1
Nonpartisan | Elected from the Heritage Isle Community Development District
E. J. "Jay" Williams, Jr.
Status: Elected Without Opposition
6635 Pacheco Lane, Viera, FL 32940
321-610-8541
HERITAGE ISLE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 2
Nonpartisan | Elected from the Heritage Isle Community Development District
James S. Brown
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
321-504-6196
John G. Gergulis
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
321-632-8117
HOLIDAY PARK RECREATION DISTRICT, GROUP 2
Nonpartisan | Elected from the Holiday Park Recreation District
No qualified candidates
HOLIDAY PARK RECREATION DISTRICT, GROUP 4
Nonpartisan | Elected from the Holiday Park Recreation District
John W. Corton
Status: Elected Without Opposition
141 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907-2116
321-728-1914
HOLIDAY PARK RECREATION DISTRICT, GROUP 6
Nonpartisan | Elected from the Holiday Park Recreation District
No qualified candidates
HOLIDAY PARK RECREATION DISTRICT, GROUP 8
Nonpartisan | Elected from the Holiday Park Recreation District
Richard L. Kissinger
Status: Elected Without Opposition
424 Holiday Park Boulevard, Palm Bay, FL 32907
NORTH MERRITT ISLAND DEPENDENT SPECIAL DISTRICT, GROUP 1
Nonpartisan | Elected from the North Merritt Island Dependent Special District
Mary E. Hillberg
Status: Elected Without Opposition
3780 Sierra Drive, Merritt Island, FL 32953
321-453-0220
NORTH MERRITT ISLAND DEPENDENT SPECIAL DISTRICT, GROUP 3
Nonpartisan | Elected from the North Merritt Island Dependent Special District
No qualified candidates
NORTH MERRITT ISLAND DEPENDENT SPECIAL DISTRICT, GROUP 5
Nonpartisan | Elected from the North Merritt Island Dependent Special District
Aneta W. Ott
Status: Elected Without Opposition
5855 Broad Acres Street, Merritt Island, FL 32953
321-452-4917
NORTH MERRITT ISLAND DEPENDENT SPECIAL DISTRICT, GROUP 7
Nonpartisan | Elected from the North Merritt Island Dependent Special District
Ronald M. Penn
Status: Elected Without Opposition
1750 Dee Drive, Merritt Island, FL 32953
VIERA EAST COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 1
Nonpartisan | Elected from the Viera East Dependent Special District
Francis C. Brothers
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
4938 Oaklefe Court, Viera, FL 32955
William Loeser
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1553 Quinn Drive, Viera, FL 32955
321-604-5050
VIERA EAST COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 2
Nonpartisan | Elected from the Viera East Dependent Special District
Eugene E. Luthe
Status: Elected Without Opposition
1667 Grand Isle Boulevard, Melbourne, FL 32940
CAPE CANAVERAL COUNCIL (2 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the City of Cape Canaveral
Richard Fischer
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1571, Cape Canaveral, FL 32920
321-720-9522
John Johanson
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
607 Manatee Bay Drive, Cape Canaveral, FL 32920
321-783-6821
Jim Morgan
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
551 Casa Bella Drive #201E, Cape Canaveral, FL 32920
321-784-0024
Leo Nicholas
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
250 Harbor Drive, Cape Canaveral, FL 32920
321-514-3086
Buzz Petsos
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
618 Madison Avenue, Cape Canaveral, FL 32920
321-799-1876
David Schirtzinger
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
314 Surf Drive, Cape Canaveral, FL 32920
321-799-9999
COCOA COUNCIL DISTRICT 1
Nonpartisan | Elected from the Cocoa Council District 1
Don Smith
Status: Withdrew 9/16/10
No address or phone information available
Clarence Whipple, Jr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
COCOA COUNCIL DISTRICT 4
Nonpartisan | Elected from Cocoa Council District 4
Jeri Ann Blanco
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Tyler Furbish
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1091, Cocoa, FL 32923
Zack Lewis
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
321-632-8153
Miriam Moore
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
COCOA BEACH COMMISSION SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the City of Cocoa Beach
Skip Williams
Status: Elected Without Opposition
58 Westview Lane, Cocoa Beach, FL 32922
321-783-1850
COCOA BEACH COMMISSION SEAT 5
Nonpartisan | Elected from the City of Cocoa Beach
Don John
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
5005 Ocean Beach Boulevard, Cocoa Beach, FL 32922
321-917-0331
Mary Nail
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
105 St. Croix Avenue, Cocoa Beach, FL 32922
321-784-2152
Dave Netterstrom
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
823 South Atlantic Avenue, Cocoa Beach, FL 32922
321-784-2967
GRANT-VALKARIA TOWN COUNCIL (3 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the Town of Grant-Valkaria
Patrick Bryan
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Daniel Faden
Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Joseph J. Hackford
Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Dan Robino
Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
INDIALANTIC MAYOR
Nonpartisan | Elected from the Town of Indialantic
David I. Berkman
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Robert L. Cochran, Jr.
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
INDIALANTIC COUNCIL SEAT 1
Nonpartisan | Elected from the Town of Indialantic
Lisa Leger Frazier
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Randy Greer
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Tony Laginess
Status: Withdrew 9/15/10
No address or phone information available
INDIALANTIC COUNCIL SEAT 2
Nonpartisan | Elected from the Town of Indialantic
Loren Goldfarb
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
INDIALANTIC COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the Town of Indialantic
Stuart Glass
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Laura Lewandowski
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
INDIAN HARBOR BEACH COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the City of Indian Harbour Beach
Mary Anne O'Neill
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
INDIAN HARBOUR BEACH COUNCIL SEAT 5
Nonpartisan | Elected from the City of Indian Harbour Beach
Scott Nickle
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
MALABAR COUNCIL DISTRICT 1
Nonpartisan | Elected from the Town of Malabar
Carl A. Beatty
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Nancy Borton
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
MALABAR COUNCIL DISTRICT 2
Nonpartisan | Elected from the Town of Malabar
Wayne E. Abare
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
David White
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
MALABAR COUNCIL DISTRICT 3
Nonpartisan | Elected from the Town of Malabar
Donald E. Krieger
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 7, Malabar, FL 32950
Steve Rivet
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
MELBOURNE COUNCIL DISTRICT 6
Nonpartisan | Elected from the City of Melbourne
Greg Jones
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2721 Golf Lake Circle #1721, Melbourne, FL 32935
321-242-3444
James P. Teele
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 360353, Melbourne, FL 32936-0353
321-615-9090
MELBOURNE BEACH COMMISSIONER AT LARGE (2 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the Town of Melbourne Beach
Gail Gowdy
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Paul Guglietta
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Jay Gurecki
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Stefan Hartmann
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Rocco Maglio
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
MELBOURNE VILLAGE COMMISSION (4 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the Town of Melbourne Village
Priscilla Griffith
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
David Simon
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
Richard Jones
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
L. Scott McCoy
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
PALM BAY COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the City of Palm Bay
Kristine Marie Isnardi
Status: Qualified
562 Olivia Street SW, Palm Bay, FL 32908
321-727-9801
Benjamin J. Kiszkiel
Status: Qualified
419 Scanlon Road SW, Palm Bay, FL 32908
321-728-1906
PALM BAY COUNCIL SEAT 5
Nonpartisan | Elected from the City of Palm Bay
Ken Greene
Status: Qualified
1701 Ardmore Street NE, Palm Bay, FL 32907
321-725-2217
Sandra Karwel
Status: Qualified
1142 Bianca Drive NE, Palm Bay, FL 32905
321-501-5797
Milo Matthew Zonka
Status: Qualified
1077 Jupiter Boulevard NW, Palm Bay, FL 32907
321-409-8909
PALM SHORES COUNCIL SEAT 2
Nonpartisan | Elected from the Town of Palm Shores
Sheila Donahue
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
PALM SHORES COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the Town of Palm Shores
Bill Blucker
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
ROCKLEDGE COUNCIL SEAT 1
Nonpartisan | Elected from the City of Rockledge
Joe Lee Smith
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
ROCKLEDGE COUNCIL SEAT 2
Nonpartisan | Elected from the City of Rockledge
Dick Blake
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available
TITUSVILLE COUNCIL SEAT 1
Nonpartisan | Elected from the City of Titusville
Kathleen Burson
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available
Don D. Human
Status: Defeated in August 24 Primary Election
No address or phone information available
Paul Secor
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available
Richard Ware
Status: Defeated in August 24 Primary Election
No address or phone information available
TITUSVILLE COUNCIL SEAT 3
Nonpartisan | Elected from the City of Titusville
Aldon Bookhardt
Status: Defeated in August 24 Primary Election
No address or phone information available
Walt Johnson
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available
Patrick Pearce
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available
TITUSVILLE COUNCIL SEAT 5
Nonpartisan | Elected from the City of Titusville
Curt Leady
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
Rita Pritchett
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available
WEST MELBOURNE MAYOR
Nonpartisan | Elected from the City of West Melbourne
Bill Mettrick
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2533 Ventura Circle, West Melbourne, FL 32904
321-728-5609
Hal J. Rose
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2403 Woodfield Circle, West Melbourne, FL 32904
321-768-7518
WEST MELBOURNE CITY COUNCIL (3 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the City of West Melbourne
Pat Bentley
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
542 Lake Ashley Circle, West Melbourne, FL 32904-1985
321-724-4255
Stephany Eley
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2446 Crystal Oaks Lane, West Melbourne, FL 32904
321-724-0168
Michael Hazlett
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
544 Lake Ashley Circle, West Melbourne, FL 32904
Brian Jack
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
734 John Carroll Lane, West Melbourne, FL 32904